





Lid for Bins with Handles | Orion Grey
Product code: 782005-72
Free delivery on orders over £50
Full Specification
| Width | 139mm / 214mm / 291mm / 290mm / 410mm |
| Depth | 139mm / 141mm / 140mm / 213mm |
| Capacity | 5L / 7,8,10L / 11L / 15,16,17,20,29L / 40L |
Choose options






Product Information
Add an additional lid to your Wesco bin system to create a neat and tidy look and a hygienic odour free bin.
*Please note the 15L bin lid is not compatible with the:
Shorty Manual Waste Bin 2x15L 757411-85
Double Boy 2x15L 755611-85 / 755601-72
Dimensions:
| Capacity | Fits 5L Bins |
| Top - Including lip edge |
139mm x 138mm
|
| Underside | 135mm x 134mm |
| Capacity |
Fits 7, 8 & 10L Bins
|
| Top - Including lip edge |
214mm x 141mm
|
| Underside |
206mm x 137mm
|
| Capacity | Fits 11L Bins |
| Top - Including lip edge | 291mm x 140mm |
| Underside | 287mm x 135mm |
| Capacity | Fits 15, 16, 17, 20L & 29L Bins |
| Top - Including lip edge |
290mm x 213mm
|
| Underside | 285mm x 208mm |
| Capacity | Fits 40L Bins |
| Top - Including lip edge | 410mm x 213mm |
| Underside |
404mm x 211mm
|



