




Profiline Bio Double | 30L | Min.300mm Door
Product code: 857621-72
Free delivery on orders over £50
Full Specification
| Internal Cabinet | (H) 410mm x (W) 260mm x (D) 490mm |
| External Cabinet Width | 300mm |
| Door Width | 300mm, 400mm, 450mm |
| Height | 410mm |
| Capacity | 30L |
| Cabinet Width Max | 1200mm |
| Colour | Orion Grey |
| Door Type | Hinged Door |
| Number of Compartments | 2 |
| Soft Close | No |
Cleaning Instructions
Fitting Guide
Choose options





Product Information
The Profiline Bio Double 30L waste bin is mounted to the base of the cabinet and is suitable for cabinet widths 300mm and wider. The Profiline design has a solid metal frame which encases the runner and pull-out bin frame, using full extension ball bearing runners allowing full access to all compartments.
The Profiline Bio Double 30L has two compartments made up of 1 x 10L and 1 x 20L capacity bin inserts. Included is 1 x 10L Green individual lid to seal off any odours from bio-waste.
The Profiline Bio Double 30L is designed to be used inside cabinets with a hinged door, the 2 bin compartments are perfect for separating and recycling household waste. They are made from plastic and are easily removable making waste disposal and cleaning a breeze. All compartments sit beneath an odour trap lid that sits across the top of the whole bin system, keeping any odours contained.
Operation: Using the Profiline Bio Double 30L is simple, the bin system is pulled out separately once the cabinet door has been opened. Using the plastic front panel the system is pulled out manually by hand to reveal all bin compartments.



