



Klassikline Slim | 19L | Stainless | Min.450mm Door
Product code: 790414-42
Free delivery on orders over £50
Full Specification
| External Cabinet Width | 450mm |
| Door Width | 450mm, 500mm |
| Height | 470mm |
| Width | 410mm |
| Depth | 210mm |
| Capacity | 19L |
| Cabinet Width Max | 1200mm |
| Colour | Stainless Steel |
| Door Type | Hinged Door |
| Number of Compartments | 1 |
| Opening Method | Hinged Door |
Choose options




Product Information
Maximise your kitchen storage with the Klassikline Slim-Line 19L kitchen cupboard bin, a universal waste solution designed for cabinets 450mm wide and above with a hinged door. With its compact 210mm depth, this bin is perfect for fitting neatly under sinks, making the most of otherwise unused space. (Ensure you check your dimensions before purchasing.)
The Slim-line waste bin comes with an easily removable stainless steel 19L bin, simple to empty and clean making it a hygienic waste solution.
Operation: The Slim-Line waste bin is designed for convenience—as you open the cupboard door, the bin swings out automatically, providing easy access to dispose of waste. The fixed lid remains inside the cabinet, ensuring odours are contained when the bin is closed.
This kitchen cupboard bin includes a removable 19L inner bin, making it effortless to empty and clean for improved hygiene.
Optional Upgrade – 5L Inner Caddy
Looking to separate waste? Add a 5L inner caddy liner—ideal for compostable waste, keeping it out of sight and off your kitchen worktop. Please see the related products below.
Click here to view the fitting guide >>
| Built In Dimensions |
(H) 470mm x (W) 410mm x (D) 210mm
|
|
Capacity
|
19L
|
|
Minimum Cabinet Width
|
450mm
|
| Colour | Stainless Steel |
| Door Type | Hinged Doors |



