




Traditionline Bio-Double Boy | 30L | 300-400mm Door
Product code: 785301-85
Free delivery on orders over £50
Full Specification
| Internal Cabinet | (H) 410mm x (W) 260mm x (D) 480mm |
| External Cabinet Width | 300mm |
| Door Width | 300mm |
| Height | 410mm |
| Capacity | 30L |
| Cabinet Width Max | 400mm |
| Colour | Alu Grey |
| Door Type | Pull-out Door |
| Number of Compartments | 2 |
| Soft Close | No |
Cleaning Instructions
Fitting Guide
Choose options





Product Information
The Door Mounted Tradtionline Bio-Double Boy 30L waste bin uses high quality full extension ball bearing runners. It is a base mounted bin system with a front plate allowing the bin to mount to the door front, therefore, it is suitable for 300mm to 400mm wide cabinets .
This bin is made up of 2 compartments, 1 x 20L and 1 x 10L, perfect for separating and recycling household waste. They are made from plastic and are easily removable making waste disposal and cleaning a breeze. Both bin compartments sit beneath an odour trap lid, keeping any odours contained.
Operation: Using this bin is easy and simple, as the door is pulled out the bin compartments come out simultaneously. A gentle push will return the bin back inside the cabinet.
Upgrades: Individual grey plastic lids are available, these are ideal for sealing the individual bin compartments. See out 'Suggested Extras' Above



