




Double Master Maxi | 40L | Min.400mm Door
Product code: 787911-85
Free delivery on orders over £50
Full Specification
| Internal Cabinet | (H) 410mm x (W) 340mm x (D) 490mm |
| External Cabinet Width | 400mm |
| Door Width | 400mm, 450mm, 500mm |
| Height | 410mm |
| Width | 340mm |
| Depth | 490mm |
| Capacity | 40L |
| Cabinet Width Max | 1200mm |
| Colour | Alu Grey |
| Door Type | Hinged Door |
| Number of Compartments | 2 |
| Soft Close | No |
Cleaning Instructions
Fitting Guide
Choose options





Product Information
The Double Master Maxi waste bin 40L is mounted to the base of the cabinet and is suitable for cabinet widths 400mm and wider. The Double Master Maxi is made up of 2 x 20L capacity bin inserts that sit within a frame and are carried on high quality full extension ball bearing runners.
The Double Master Maxi is designed to be used inside cabinets with a hinged door, both inner bin compartments are perfect for separating and recycling household waste. They are made from plastic and are easily removable making waste removal and cleaning a breeze. Both inner bin compartments sit beneath an odour trap lid that sits across the top of the whole bin system, keeping any odours contained.
Operation: Using the Double Master Maxi waste bin 40L is simple, the bin system is pulled out separately once the cabinet door has been opened. Using the plastic front panel the system is pulled out manually by hand to reveal both bin compartments.
Take a look at our 'Suggested Extras' above for Individual grey plastic lids, these are ideal for sealing the individual bin compartments, along with compatible bin liners.




