







Kickmaster 33L Bin | Black
Product code: 184631-62
Option:
BlackFree delivery on orders over £50
Full Specification
| Height | 690mm |
| Width | 375mm |
| Depth | 375mm |
| Capacity | 33L |
| Colour | Black |
| Insert Dimensions | (H) 490mm x (W) 300mm |
| Number of Compartments | 1 |
| Bin Shape | Round |
| Soft Close | Yes |
| Opening Method | Pedal |
Cleaning Instructions
Choose options








Option:
BlackProduct Information
This round pedal bin boasts a fantastic family-sized 33L capacity, with a beautifully shaped and styled design ideal for modern interiors. Bold and sophisticated, black when used in just the right amount in what is, an otherwise white kitchen with some warm woods and metals can be a stunning combination.
The Kickmaster 33L features a unique opening mechanism. Its stainless steel central top opening shells are operated by a sturdy chrome-plated pedal. When the pedal is pressed, the two shells that form the lid open, allowing for a hands-free and fuss-free operation. The bin also includes an integrated soft-close function, ensuring a smooth and silent operation. A rubber strip edges the lid, containing unwanted odours.
Crafted from powder-coated, high-quality sheet steel, the Kickmaster is available in a soft-sheen matt paint finish or a beautiful classic shine finish. To explore all the stunning colours and finishes, view the related items below.
The Kickmaster includes a removable metal insert for easy emptying and cleaning. To access the inner bin, simply use the handles at the side to lift the outer shell up and over the metal inner bin, which rests on the floor.
Material:
Main Body: High-quality powder-coated sheet steel or stainless steel
Flap material: Stainless Steel
Insert: Galvanised Metal
Base Ring: Plastic












