




Pushboy Junior 22L Bin | Black
Product code: 175531-62
Option:
BlackFree delivery on orders over £50
Full Specification
| Height | 630mm |
| Width | 350mm |
| Depth | 350mm |
| Capacity | 22L |
| Colour | Black |
| Insert Dimensions | (H) 435mm x (W) 270mm |
| Number of Compartments | 1 |
| Bin Shape | Round |
| Opening Method | Push Flap |
Cleaning Instructions
Choose options





Option:
BlackProduct Information
The Pushboy Junior is a compact, single-compartment push flap bin with a handy-sized 22L capacity. It has the same great style and mechanism as its bigger sibling the Pushboy 50L, just that bit smaller.
Industrial interiors, Scandi design or Monochrome the Black Pushboy junior may be smaller but is still a bold feature in classic black.
Made from powder-coated, high-quality sheet steel. Choose from a soft-sheen matt paint finish or the beautiful classic shine finish. To view all the beautiful colours and finishes view the related products below
Constructed of high-quality powder-coated steel and includes a large, sprung stainless steel push flap to lock in odours. A convenient galvanised metal inner bin is removable for easy cleaning and waste disposal by lifting the outer shell up and over using the integrated side handles. The sturdy plastic base ring stabilises the bin and protects the floor from damage.
Main Body: High-quality powder-coated sheet steel.
Push Flap: Stainless Steel.
Inner Bin: Galvanised Metal.
Handles: Chrome-plated plastic.
Base Ring: Plastic.











